skip to Main Content

Vi som til daglig jobber på museene elsker å dele historiske fakta og fortellinger med publikum. Nå har vi gjort det enklere enn noen gang å kunne lytte til museenes egne podcaster.

Museum + Podcast = Sant!

Johan Wilhelm Wiberg Olsen og etableringen av Det Hanseatiske Museum

Johan Wilhelm Wiberg Olsen og etableringen av Det Hanseatiske Museum

Hvem var Johan Wilhelm Wiberg Olsen og hvilken betydning hadde han for ivaretakelsen av den hanseatiske kulturarven i Bergen?
Papegøyeskyting

Papegøyeskyting

Hva i alle dager er papegøyeskyting, og hvorfor drev de på med det i Bergen? Dette skal vi prøve å finne svaret på i denne episoden av Museum Vest-podden.
Nazistens bombing av Norge

Nazistens bombing av Norge

Vigleik Røkke Mathisen forteller om sin nye bok: Nazistenes bombing av Norge
Vikingtid og sjøfart

Vikingtid og sjøfart

I denne episoden diskuterer Øyvind Martinsen temaer som vikingskip, samfunn i vikingtiden, sjøfartshistorie og mer.
Kraftlandet – Frykten for vannet

Kraftlandet – Frykten for vannet

Bli med opp elva med hydrolog Hege Hisdal, forsker Oddbjørn Bruland og etnolog Magne Rugsveen.
Mannedamene fra Haugesund

Mannedamene fra Haugesund

Hør historien om verdens første kvinnelige skipsredere, Hanna Brummenæs og Bertha Torgersen fra Haugesund. De ble på folkemunne kalt "mannedamene" og etablerte seg i 1909 i det som da var landets viktigste næring.